Що принесе бізнесу 2013: паспортизація валютних операцій

Июнь 9, 2013 3:07 пп Published by Leave your thoughts

З 1 січня 2013 року фізособам необхідно буде пред’являти паспорт і при покупці, і при продажу готівкової валюти. Набуття чинності відповідних правил передбачено постановою Національного банку України (далі – НБУ) від 11.10.2011 р. № 364.

Директор Департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубіхвост висловив сподівання, що обов’язкова паспортизація і при покупці, і при продажу валюти дозволить знизити попит на неї з боку населення.

Представник НБУ також додав, що паспортизація, яка вже відбулася при купівлі валюти, дозволила дуже різко зменшити попит на неї з боку населення.

А от експерти вважають, що нові правила можуть збільшити частку тіньового ринку обміну валют. Оскільки при обміні збиратимуться і зберігатимуться особисті дані, теоретично вони можуть бути використані як докази при звинуваченні в розкраданні, хабарах або наявності нелегальних доходів.

У свою чергу нагадаємо, що в останні дні 2012 року однією з найбільш обговорюваних тем стала ініціатива регулятора щодо прийняття законопроекту, згідно з яким фізичні особи будуть зобов’язані платити 15% збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при продажу іноземної валюти за готівкову гривню.

Однак розгляд даного документа відклали. Тим не менш, на сьогодні у Верховній Раді зареєстровано ще два законопроекти (№ 11740 та № 11740-1) з новими умовами стягування пенсійного збору з операцій з продажу іноземної валюти.

Законопроект № 11740 зобов’язує фізичних осіб, які продають іноземну валюту за готівкову гривню, сплачувати пенсійний збір у розмірі 10% від суми операції.

При цьому не обкладаються збором операції з продажу готівкової іноземної валюти за готівкові гривні:

  • під час отримання готівкових переказів з-за кордону України в сумі, що не перевищує 150 тис. грн протягом календарного місяця;
  • під час зняття з депозитів сум, що знаходяться на рахунку не менше 30 днів, або відсотків за цим депозитом;
  • отримані в результаті виплати купонного доходу і від продажу або погашення казначейських зобов’язань, облігацій внутрішньої державної позики, номінованих в іноземній валюті, за умови її продажу при отриманні виплат.

Законопроект № 11740-1 передбачає, що пенсійний збір у розмірі 15% від суми операції сплачують юридичні особи, що продають іноземну валюту за готівкову гривню. Без винятків.

 

За матеріалами «Дебет-Кредит» український бухгалтерський портал